Literarni krožek »Beremo skupaj« društva upokojencev Pivka kljub poletni vročini ne počiva. Letos pridno raziskujejo domači kraj, saj se v Pivki skriva veliko kotičkov, mimo katerih hodimo vsak dan, a jih ne poznamo zares. Tokrat smo si ogledali našo soseščino, saj je v stavbi na Kolodvorski 1 na ogled prav posebna zbirka starih radijskih sprejemnikov.
Razstavo je postavil in predstavil Vladimir Skok, član Društva ljubiteljev starih radijskih sprejemnikov Trioda. Z veseljem nam je odprl svoja vrata in nas popeljal v svet začetkov radia. Zbirka šteje dvesto primerkov različnih proizvajalcev iz številnih držav, nastalih v različnih obdobjih. Predstavlja zanimiv zgodovinski prerez razvoja radijske tehnike, ki je naredila v prejšnjem stoletju velike korake. Najstarejši med njimi je bil izdelan že davnega leta 1920, med najmlajšimi pa je aparat iz leta 1974, a tudi ta je že dosegel leta “oldtimerjev”. Videli smo rusko Strelo, italijanski Radio Marelli, ameriški Tombstone, proizvajalca Westinghaus, češki model Big Ben salon, proizvajalca Radiotechna iz Prage in še celo vrsto drugih. Med njimi tudi model prvih premičnih gramofonov, pa radio in televizijo v “enem kosu”, triode, diode, različne mikrofone, magnetofone in še kaj. Poleg razvoja tehnologije smo s posebnim zanimanjem občudovali oblikovno plat sprejemnikov. Marsikateri med njimi je bil umeščen v umetniško izdelane omarice, ki so bile sestavni del pohištva.
Bilo je poučno, pa tudi zabavno, ko smo iskali radie, ki so isti letnik “rojstva” kot mi sami. Radio je bil takrat prestižno okno v svet, v naše domove je prinesel glasbo, obogatil naš jezik in kulturo. Spomnili smo se različnih oddaj, poleg poročil, ki so bila resna oddaja, smo kot otroci poslušali radijske igrice in pravljice za lahko noč. Kultne oddaje so bile še Četrtkov večer, Veseli tobogan, Pokaži kaj znaš, Še pomnite, tovariši, V nedeljo zvečer z Marjanom Kraljem, številna literarna dela kot radijske igre…
Gospod Vladimir nam je povedal, da je nekatere sprejemnike kupil, nekaj jih je dobil v dar. Vanje je vložil veliko dela in znanja, preden so bili pripravljeni za razstavo. Vedno išče nove primerke, ki se skrivajo po podstrešjih in omarah. S spretnimi rokami in tehnološkim znanjem jih zna oživiti in jim vrniti prvotni sijaj.
Srečanje smo kot navadno zaključili na kavarniškem vrtu. Pogovor je seveda tekel o radiu in televiziji, ki sta prišla v naše domove kot prva znanilca tehnologije. Iz nostalgičnega razmišljanja so nas prebudili roji komarjev, zato smo se na hitro poslovili.